Karl Kider

Karl Kider (Redik Soar)
Karl Kider
(1882 – 1946)

 

Karl Kider, kirjanikunimega Redik Soar, sündis Valjala kihelkonnas Kirikukülas (praeguses Valjala alevikus). Valjalas möödus tema lapsepõlv. Siin käis ta külakoolis, õppis Valjala kihelkonnakoolis ja seejärel Kuressaare linnakoolis. Hiljem omandas ta õpetajakutse pedagoogilistel kursustel Valgas ja Haapsalus.

Pikki aastaid töötaski Karl Kider õpetajana: Oru ministeeriumikoolis Läänemaal (1906 – 07), Eesti asundustes Kaukaasias ja Krimmis (1907 – 1911), Kodasoo algkoolis Harjumaal (1924 – 1944). Samuti töötas ta ajakirjanikuna Tartus, Kuressaares (1919 – 1920) ja Võrus.

Esimese raamatu „Esimesilt päevilt“ avaldas ta Redik Soare nime all 1921. aastal Tartus. Selles kirjeldab Karl Kider oma lapsepõlvemaad Valjalas, tuues lugejani huvitavaid pilte Valjala elu-olust 19. sajandi lõpul. Raamatut „Esimesilt päevilt“ peetakse tema parimaks teoseks.

Karl Kider2

 

Tekstinäide Lööne mõisa kohta raamatust „Esimesilt päevilt“:

Eriti imelikud paistsid mulle noorhärrad ja preilid. Neil olid nii imelikud pinnis püksid jalas, sitsmütsid peas nagu kärbseseened, millises riietuses need välja nägid kui kured pikkade peenikeste jalgadega.

Mõnikord tuli neist keegi meie juurde, seisis harkis jalu nagu pukk ja vahtis meie tööd pealt nagu kana sitta. See mulle ei meeldinud, kui ma pintseldasin ja tema vahtis, mõtlesin, et – panen su sitale pintsliga palge, mis sa vahid siin!
(B. Pao, Valjala. Lk 28)

 

  

Veel on Karl Kider kirjutanud jutustuse „Loiguääre“ (1925) ja näidendi „Ärimehe veri“ (1930); samuti lastenäidendi „Jõuluöö“, mida mängiti teatris Estonia 1927. aastal.

Kooliõpetaja ja kirjamees Karl Kider suri 1946. aastal ja on maetud Kuusalu kalmistule. 

Joomla templates by a4joomla