Rahaallikas (Ariste)

Ariste allikasRahaallikas, tuntud ka kui Vintri allikas on Valjala kihelkonna kõige kuulsam allikas. Allikas asub Jursi-Vanalõve tee 1. kilomeetril, kust tee pöörab paremale ja tõuseb kõrgemale künkale – Rahaallika või Võhmaste mäele. Vasakul, mäekünka jalamil asubki Rahaallikas, mis voolab Räägu ojja, see omakorda Lõve jõkke. Allikas voolab põhja poole, mitte lõunasse, nagu tavaliselt, ja seda pidas vanarahvas raviallika tunnuseks. Rahaallika vesi on selge ja puhta maitsega. Vett on kasutatud peamiselt silma-, aga ka mitmete teiste haiguste raviks. Raviomadused andis veele allikasse visatud ohver, milleks olid enamasti mündid (siit ka Rahaallika nimi), varasematel aegadel ka poolikud hobuserauad ja raudnaelad. Usuti ka, et inimene, kes end allikal kolm korda pesi ja raudasja allikasse viskas, sai haigusest lahti.

Veel tänapäeval käib Valjala aleviku rahvas allikast vett toomas ja teadmine, et Rahaallikasse tuleb vee eest ohvrimünte heita, toimib ka täna. Allikapõhjas on ikka münte näha.

Rahvapärimus räägib Rahaallikast järgmist. Vett tuua ja ohverdada võis haige inimese eest ka keegi teine, veele jäid raviomadused siis alles ning haige sai terveks. Kui vee eest ohvriandi ei pandud, siis terveks ei saadud, haigus läks hoopiski hullemaks.

Kui keegi julges Rahaallikast ohvriande võtta, võis tema käsi väga halvasti käia. Kui keegi sealt allikast midagi võttis, sai ta omale haiguse, mida selle ohvrianni abil oli tahetud ravida.

Ariste küla Rahaallikas on populaarne koht ka tänapäeval. Seal käiakse tihti. Vaevalt, et silmi ravimas, enamasti niisama jalutamas. Alevikurahvas aga toob sealt pudelitega puhast ja karget joogivett. Tavaliselt visatakse allikavette ka münt või paar. Minagi viskan, kuigi ei usu vee ravivasse jõusse. See on lihtsalt mingi imelik sundus või sisemine teadmine, et sellest allikast ei võeta vett ilma rahata. Püha paik ikkagi. Küllap arvavad nõndaviisi ka teised allikal käijad ja nii ongi Rahaallika põhjas alati näha münte.

 

Joomla templates by a4joomla