Pärandkultuur

 

VALJALA TUTVUSTUS 

Valjala rongasristValjalat tuntakse Eesti ajaloos eelkõige paigana, kus lõppes muistne vabadusvõitlus. Selle sündmuse tunnistajaks on Valjala keskusest umbes poolteise kilomeetri kaugusel asuv maalinn - castrum Waldia, mida Läti Henrik oma kroonikas iseloomustab kui tugevaimat Saaremaal.

 

 

Just siin peeti 1227.aastal nõu kihelkonnavanematega ning otsustati orduväele pakkuda rahu ja vastu võtta ristiusk. Just siia lasid kristlased saavutatud võidu auks ehitada kabeli, millest juurde- ja ümberehitamiste tulemusena kujunes tänane Valjala kirik. Arhitektuuriajalugu tunneb Valjala kirikut kui vanimat säilinud ehitist Eestimaal.

 

Valjala valdAastasadade jooksul kaotas Valjala oma toonase suuruse ( ligi 700 km2! ) ja tähtsuse. Praegune Valjala vald, mis sai oma staatuse 26.märtsil 1992.aastal, asub Saaremaa kesk- ja lõunaosas. Vald piirneb läänes Pihtla, põhjas Leisi, kirdes Orissaare ja idas Laimjala valdadega ning ulatub lõunas mereni. Valla pindala on 179,6 km2 ja selle 32 külas ja Valjala alevikus kokku elab 1680 inimest (enne II maailmasõda umbes 3500! )

 

 

Valjala valla keskuseks on Valjala alevik, kus asuvad vallamaja, põhikool, lasteaed, rahvamaja, kirik, perearstikeskus. Läbi sajandite on siin peegeldunud põlluharimise, karjakasvatuse ja kalandusega. Praeguseks on suurimad tööandjad Valjala POÜ, Valjala Söödatehas, Valjala veski, ERKO Elekter, Valjala Ehitus.

 

 

Valjala vald pakub huvi ka loodushuvilisele turistile nii oma kaitsealade kui ka looduse üksikobjektide poolest. Väga huvipakkuv on loodav Laidevahe kaitseala, mis kujutab kõrge väärtusega mosaiikset märgala kompleksi ja mida on nimetatud ka Mini-Matsaluks. Osaliselt jääb meie valla alale ka Koigi raba.

 

 

Puistudest peaks laiemat huvi pakkuma kaitsealune Lepna tammik ja samas asuv suur pappel. Omapärane on Kuiste külas asuv J. Alase dendraarium eeskujul ja kus kasvab 80 võõramaist puu- ja põõsaliiki. Tähelepanu väärib ka Lõõne mõisa park koos oma pärnaalleega. Kaitsealustest põlispuudest asuvad meie valla territooriumil veel Veske saar Kallemäe külas, Roosu tamm Kunglas ja Tammevälja tamm Vanalõvel. Kaitsealuseid rändrahnusid on meil üks ja see on Hiiukivi Väkra külas. Lisaks nendele objektidele on igaühel endal võimalus nautida meie valla ilusat ja omapärast loodust ning leida ise endale uusi meelisobjekte.

Joomla templates by a4joomla